Zaman Makinesi: Orta Asya #1

Zaman Makinesi serisinin ilk yazısına hoş geldin. Sosyal Çocuk olarak zaman içerisinde seninle daha birçok yeni seriye başlayacak, önceki serilerimize yeni yazılar ekleyeceğiz! Çünkü Sosyal Çocuk her alanda daima gelişmeye devam edecek. İşte yeni serimiz Zaman Makinesinde seni neler bekliyor biraz bunu konuşalım!

Zaman Makinesi ve Sosyal Çocuk

Zaman makinesi birçok bilim kurgu filmine yani insanların hayal güçleriyle oluşturdukları filmlere konu olmuş bir makine! Zamanda yolculuk yapmanın mümkün olup olmadığını düşünmeye ne dersin, belki bir yazımızda bunun üstüne de konuşuruz! Ben sana küçük bir ipucu vereyim: bugünün dünyasında ve gelecekte şu an için zaman makinesi diye bir makinenin varlığı mümkün değil. Hayal kırıklığına uğramanı istemem, sen yine hayal dünyanda dilediğini hayal edebilirsin! Ama Sosyal Çocuk’da bir zaman makinesi var! İşte seninle birlikte bu makineyi kullanarak zamanda yolculuk yapacağız! Tarihteki devletleri, olayları, kişileri, mekânları ve bazen geleceği konuşacağız. İşte ilk adresimiz bugünden yaklaşık 5000 yıl önceki Orta Asya toprakları. Makineye tarihleri girdim, kemerlerini bağla; Sosyal Çocuk zaman yolculuğuna çıkıyor!

Orta Asya

Orta Asya ya da bir diğer adıyla Türkistan coğrafyası neresidir ve bizim için önemi nedir biraz bunu konuşalım. İlk bölümü bu konulara ayırıyoruz, her bir bölümde daha fazlasını öğreneceğiz. Evet, birlikte!

Yukarıdaki haritada da gördüğün üzere Orta Asya, Asya kıtasının orta kesimlerini ifade eden bir bölge. Batısında Hazar Gölü(Denizi) en doğusunda da Kingan Dağları’nın bulunduğu bu iki sınırın arasında kalmış bölgeye Orta Asya (Türkistan) diyoruz. Peki Orta Asya’nın bizim tarihimizdeki önemi nedir sence? Sayfanın en başındaki fotoğrafta gördüğün ”Türkler için her şeyin başladığı yer.” cümlesini neden kullanmış olabilirim? Ben sana yardımcı olacağım.

Tarih biliminin yaptığı çalışmalar bizlere Türklerin ilk olarak ortaya çıktıkları bölge olarak bu toprakları gösteriyor yani Orta Asya’yı. Türklerin ilk yurdu, ilk yerleşimleri, ilk devletleri hep bu coğrafyada görülüyor! Bugün hâlâ Orta Asya’da yaşayan milyonlarca Türk var! Çünkü o topraklar bizlerin ana yurdu. Peki ana yurt ne demek? Bu kelimeyi iyi anlayabilmek için ikisine de ayrı ayrı bakalım!
TDK’ye göre yurt kelimesi: Bir halkın üzerinde yaşadığı, kültürünü oluşturduğu toprak parçası, vatan.
yine TDK’ye göre ana yurt kelimesi: İlk yurt edinilen yer, ana vatan.
Yani Türklerin ilk olarak üzerinde yaşadığı coğrafyaya, ana yurtlarına Orta Asya diyoruz! Bugün bizler Orta Asya topraklarında değil Anadolu topraklarında yaşıyoruz fakat yukarıda da belirttiğim gibi hâlâ orada yaşayan birçok Türk halkı var! Bunların isimlerine kısaca bakmaya ne dersin? Belki ileride onlardan da biraz bahsederiz!

Orta Asya’daki Türk Devletleri

– Türkmenistan
– Özbekistan
– Kazakistan
– Kırgızistan
ve – Moğolistan.
Moğolistan’da da bugün yaşayan Türk toplulukları var! Ve hatta çoğu hâlâ eski zamanlardaki gibi yaşamlarını sürdürüyorlar! Türklerin Orta Asya’daki yaşantısını da bir sonraki yazımızda konuşacağız. Bugün şunu söyleyebiliriz ki Orta Asya ve İlk Türk Devletleri denildiği zaman aklına gelmesi gereken ilk kelimeler: Göçebelik, Konargöçer Yaşam olmalı! Kısaca bu kelimeleri açıklamamız gerekirse şöyle diyebiliriz:

Yukarıdaki resimde gördüğün çadırın içinde uzunca yıllar yaşadığını düşünsene? Bir çadırın içinde yıllarca yaşayabilir misin? İşte ilk Türk toplulukları bütün hayatlarını belli bir döneme kadar bu ve benzeri çadırların içinde geçirdiler. Ve sana küçük bir soru daha, şu anki evinizi, odanı istediğin zaman sırtına alıp başka bir şehre götürebilir misin? Bence zor olurdu! Ama ilk Türkler evlerinin bu çadırlar olması sonucunda evlerini kendileriyle birlikte istedikleri yere taşıyabiliyorlardı! İşte kısaca göçebelik, konargöçer yaşam bu diyebiliriz! Detaylarını da konuşacağız. Şimdi bu yazıyı okuduktan sonra boş bir kağıda hayalindeki bir çadırı çizmeye ne dersin?

Önceki yazılarımıza da bakmayı unutma!
Sosyal Çocuk Ankara /
Bilim ve Teknoloji:Merak
Sosyal Bilgiler Nedir?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir