Uzay Çağı #1

İnsanlar ilk zamanlardan beri bir gece vakti temiz bir gökyüzüne baktıklarında, gökyüzünde gördükleri sayısız parlak noktaların ne olduğunu hep merak etmişlerdi. Okumadıysan Sosyal Çocuk ile birlikte her şeyin başlangıcı olan merak üzerine de konuşmuştuk! Gökyüzünde, uzaklarda sayısı bu kadar fazla olan şeyler de neydi? Düşünsene genel ağ yok bir arama motoruna yazıp arayamıyorsun, teleskop henüz yok gözlerini merceğe dayayıp merakını gideremiyorsun, gökyüzüyle ilgili yazılmış hiçbir kitap yok tamamen bir bilinmezlik. İşte içinde bulunduğun çağın ve imkânların kıymetini bilmen bu yüzden önemli. Bugün bir Sosyal Çocuk, merak ettiği herhangi bir konuya dair genel ağ üzerinden yapacağı kısa ve doğru bir araştırma ile anında bilgi sahibi olabiliyor! Haydi gel, seninle uzay çağını konuşalım.

Uzay Nedir?

Bir diğer adıyla feza nedir, ne olabilir? Bu kadar konuştuğumuz, insanların ilk zamanlardan beri merak ettiği, bazı ülkelerin bu merakı gidermek adına çok fazla para harcayıp inceleme araçları gönderdiği bu uzay da ne? Genel olarak uzay dediğim zaman aklına neler geliyor bir kâğıda yazmak ister misin? Uzaya dair henüz tam anlamıyla bir şeyler bilemiyoruz. İçerisinde milyonlarca ve hatta sayısız gök cismi olduğunu bildiğimiz bir bilinmez bizim için. Hakkında en çok bilgi sahibi olduğumuz gök cisimleri: Dünya’mız ve Ay ve içinde bulunduğumuz Samanyolu Galaksisi. Diğer gezegenlere ve gök cisimlerine dair de birçok şey biliyoruz fakat bunların hepsini zamanla konuşacağız!

Uzay Yolculuğu

İnsanların bu kadar merak ettiği ve ”orada ne var?” diye sormadan edemediği uzaya elbette yolculuk yapılacaktı. Çünkü insan daima merakının peşinden gider! İşte tarihe uzay yarışı diye de geçen bu ilk yolculuklar ikinci dünya savaşı sonrasında iki büyük devletin öncülüğünde başladı. Bu devletler;
SSCB (Sovyetler Birliği bugünkü adıyla Rusya da diyebiliriz!)
ve ABD (Amerika Birleşik Devletleri).

Sputnik- 1

İşte uzaya yolculuk yapan ilk iki devlet bu devletlerdi. Ve bu yolculuğun tarihi 1957 yılına kadar gidiyor! İnsanlar uzaya bir uzay aracını ilk kez 1957’de fırlattılar! Bunu da tarihte ilk yapan ülke SSCB oldu! Ve yukarıda fotoğrafını gördüğün uzaya gönderilen ilk aracın ismi de Sputnik-1 idi. Fotoğrafta dikkatini çeken bir şey var mı? Sanki kollarıyla Dünya’dan kopamıyor gibi bir his uyandırmıyor mu sende de! İşte her şeyin başlangıcı yukarıda gördüğün küçük yapay uydu oldu! Sputnik-1 küçük bir uydu da olsa uzay ve insanlığın geleceği için büyük bir adım oldu! 1957’den sonra hem SSCB hem de ABD uzaya art arda uzay araçları göndermeye başladılar. Yukarıda da dediğim gibi adeta bir uzay yarışı başladı! Seninle bu yarışı, uzay çağını, uzaydaki geleceği, Türkiye ve uzayı, Türkiye’nin uzay hakkındaki çalışmalarını, Türkiye Uzay Ajansı ve dünyadaki diğer uzay ajanslarını konuşacağımız, uzay hakkında ve gelecek hakkında bilgi sahibi olacağımız uzay çağı serimizin ilk yazısı şimdilik bu kadar! Bir sonraki yazımızda uzaydaki ilklerden ve Ay’ın derinliklerinden konuşacağız!

Unutma, Mustafa Kemal Atatürk’ün aşağıdaki sözü gelecek hakkında sana rehber olsun! Gözlerini, bakışlarını gökyüzünden ayırma. Bilim ve teknolojiyle kal, Türkiye’nin geleceği için üreten, araştıran, sorgulayan bir genç olmak için durmadan çabala!

– İstikbâl göklerdedir!
Mustafa Kemal Atatürk.

5 thoughts on “Uzay Çağı #1”

 1. Şerif dedi ki:

  Türkiye’de 2023te bir astronotu aya göndericekliş

  1. Şerif dedi ki:

   Daha dün haberde duydum

  2. sosyal çocuk dedi ki:

   Doğru duymuşsun! Bir bakmışsın 2033 yılında Türkiye’nin bir Uzay görevi için çalışan bir bilim insanı olursun, kim bilir?

 2. melik hait dedi ki:

  bunu çok sevdim ve güzel bir bilgi

  1. sosyal çocuk dedi ki:

   Sosyal Çocuk’ta keyifli vakit geçirmene sevindik.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir