Sosyal Çocuk Türkiye Turu #1: Ankara

Türkiye, sahip olduğu birbirinden güzel 81 şehriyle, Asya ve Avrupa kıtalarındaki topraklarıyla, üstünde yaşamış birçok medeniyet kalıntısı ile birlikte 4 denizi, 7 coğrafi bölgesiyle ve dört mevsimi belirgin bir şekilde yaşadığı güzel coğrafyasıyla bizlere ev sahipliği yapıyor! İşte güzel ülkemizin şehirlerini tanıyacağımız, bütün şehirleri henüz görmesek de hepsine dair fikir sahibi olacağımız Sosyal Çocuk Türkiye Turu, başkent Ankara ile başlıyor!

#06 Ankara

06 Ankara’nın plaka kodu. Dışarıda bir arabanın plakasında 06 rakamlarını görüyorsan bir şekilde Ankara ile bağ kurmuşsun demektir! Hemen şimdi diğer şehirlerimizin plakalarını araştırmak ister misin? Dışarıya çıktığında araçların plakalarına bakarak hangi şehir olduğunu tahmin etme oyunu oynayabilirsin! Benden sana ilk ipucu 06 Ankara oldu, gerisi sende Sosyal Çocuk.

Geçmişten Bugüne Ankara

Evet, biliyorsun ki Anadolu toprakları yani yaşadığımız bu coğrafya geçmişte birçok medeniyete, farklı devlete ev sahipliği yaptı. Burada da seninle Ankara’da kurulmuş olan, Ankara bölgesinde belli bir süre yaşamış olan devletlerden kısaca bahsedeceğiz!

Hititler
Frigler
Persler
Romalılar
Danişmendler
Anadolu Selçuklu Devleti
ve birçok küçük topluluk Ankara’da bir süre yaşamıştı!

Ankara’ya Dair

Ankara 13 Ekim 1923 tarihinde Türkiye Devleti’nin başkenti oldu. Peki eski zamanlarda bize hangi şehirler başkentlik yapmıştı sence?

Hemen kısa bir ara vererek Osmanlı Devleti dönemine gidelim!
Osmanlı Devleti 1299 yılında Söğüt/ Domaniç bölgesinde kuruldu. Yani Bilecik ve Kütahya şehirleri arasında bir yerde! Daha sonrasında Osmanlı’ya;
Bursa
Edirne
İstanbul
gibi büyük şehirler başkentlik yaptı! En uzun süre başkent olan şehrimiz ise İstanbul’du. Neredeyse 450 yıldan fazla!

Ankara ise 1923’ten beri yani neredeyse 100 yıldır Türkiye’nin başkenti olan şehrimiz. Peki neden Ankara?
1919 yılında ileride senin daha da detaylı öğreneceğin bir savaşın başlangıcı Samsun’da gerçekleşti. Bu savaşa Kurtuluş Savaşı diyoruz! Daha sonra sana daha detaylı anlatacağım! İşte bu savaşı yöneten Mustafa Kemal Atatürk, savaşı o dönem küçük bir şehir olan Ankara’dan yönetti. Türkiye Büyük Millet Meclisi ilk olarak 23 Nisan 1920 tarihinde Ankara’da bu savaştan dolayı kuruldu. Tarih sana da tanıdık geldi mi? Evet, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı‘nın hikâyesi Kurtuluş Savaşı’na, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne ve Mustafa Kemal Atatürk’e kadar uzanıyor! Meclisin açıldığı bu günü biz yıllardır bayram olarak kutluyoruz.

Ankara, Türkiye’nin en kalabalık 2. şehri. Ankara’nın nüfusu 2021 yılı itibarıyla 6 milyona yakın!


Ankara’da kar manzaraları çok meşhurdur! Kış mevsimi Ankara’ya çok yakışır ve biliyor musun Ankara’nın soğuğu da meşhurdur! Eğer bir gün Ankara’ya yolun düşerse ve sonbahar/ kış mevsiminde Ankara’daysan üstüne kesinlikle kalın kıyafetler giymelisin, benden sana tavsiye!


Ankara’yı özel kılan bir diğer mekân da Anıtkabir!
Anıtkabir, Mustafa Kemal Atatürk’ün mezarının bulunduğu anıt. Her yıl milyonlarca insan Ankara’da Anıtkabir’i ziyaret edip Mustafa Kemal Atatürk’ü anıyorlar!

Ankara’da gezebileceğin çok fazla müze de var! Müzeler türlerine göre senin için birçok şey sunuyorlar. Mesela oyuncak müzesi geçmişten bugüne yapılmış, çocukların eski zamanlarda vakit geçirdikleri oyuncakların sergilendiği müzedir. Ankara’da da bir oyuncak müzesi bulabilirsin. Unutma, hangi şehri gezmeye gidersen git o şehrin müzelerine mutlaka göz at! Emin ol Ankara’ya gittiğin zaman bazı müzelerden çıkmak istemeyeceksin! Benim favorim Rahmi M. Koç Müzesi, bu müzeye yolun düşerse içinde devasa oyuncak evler, devasa oyuncak trenler ve raylar, birçok oyuncak ve dahasını görebileceksin!

Ankara’da Nereyi Gezebilirim?

Bu bir gezi rehberi olmasa da sana kısaca Ankara’da gezilecek yerlerden bahsedebilirim.

– en çok ziyaretçisi olan Anıtkabir
Anadolu Medeniyetleri Müzesi
Kocatepe Camii
Eymir Gölü
Ankara Kalesi
Rahmi M. Koç Müzesi

ve daha güzel Ankara’nın güzel sokakları.

Evet Sosyal Çocuk, bir sonraki durağımız Türkiye’mizdeki herhangi bir şehir olabilir tamamen sürpriz. O vakte kadar derslerine iyi çalışmayı ve çıkacağın seyahat için hazırlanmayı ihmal etme! Kendine iyi bak!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir