LGS’ye Nasıl Çalışılır

Selam, Sosyal Çocuk! Şu an bu sayfayı okuyorsan büyük ihtimalle bu sene LGS’ye hazırlanacaksın ya da 7.sınıftaki LGS ile ilgili stratejini belirleyeceksin! Öncelikle eğitim hayatımız boyunca birçok sınava gireceğiz. Belki daha önceden bursluluk sınavına girdin, bunu tecrübe ettin ve şimdi LGS’ye hazırlanıyorsun. Daha sonra lisede karşına TYT-AYT -tabii isimleri ileride değişmezse!- çıkacak, belki yine ileride KPSS’ye gireceksin… Anlayacağın eğitim hayatımız boyunca belli aralıklarla birçok sınava hazırlanıyor ve bu sınavların sonuçlarına göre hayatımıza yön veriyoruz. İşte eğitim hayatımızın şu anki aşamasında karşımıza çıkan bölüm sonu canavarı: LGS’ye nasıl hazırlanmalısın birkaç basit maddede bunu konuşalım!
– yazı oldukça uzun olacak, resim vs. kullanmayacağım, seninle sohbet ediyormuş gibi sadece sınava hazırlıktan ve süreçten bahsedeceğim! –

Sınavlara Hazırlanmaya Hazırlanmak

Evet, yanlış okumadın! Tam olarak koymak istediğim başlık buydu. Neden mi? Çünkü hayatın boyunca hangi sınava hazırlanacak olursan ol öncelikle kendini zihnen o sınava hazırlanma moduna hazırlaman gerekecek! Sınava hazırlık öyle bir gecede ”Yarın uyanacağım ve LGS’ye hazırlanmaya başlayacağım!” diyerek gerçekleşebilecek bir şey değil! Öncelikle kendini mental açıdan yani zihnen büyük harflerle SINAV MODUNA sokman gerekiyor! Nedir bu koca koca harflerle yazdığınız sınav modu diyecek olursan şöyle açıklayabilirim: Sınav modu, kendini bir sene boyunca inişli-çıkışlı yer yer stresli yer yer ümitsizliğe kapılacağın yer yer de harika gittiğini düşündüğün birçok karmaşık ana daha sınava hazırlanmaya başlamadan hazırlaman demek! Gerekirse 7.sınıftayken bile kafanın bir yerinde hep LGS olmalı! Ama dikkat et, bir yerinde diyorum! Tüm zihnini tek bir sınava ayırmaman gerektiğini de bilmelisin!

İnsanın kendi sınavı gibisi yok!

Hani bazen evimizden bir süreliğine uzaklaşır başka yerlere gideriz de eve döndüğümüzde şöyle kapıyı kapattıktan sonra “İnsanın evi gibisi yok!” deriz ya, işte tam olarak LGS için de bunu diyebilecek noktaya gelmeliyiz! Peki nasıl olacak bu? Öncelikle hazırlanacağımız sınavı çok iyi tanımalı ve benimsemeliyiz! LGS’de çıkacak konuları, sınav süresini, sınav hazırlık süreçlerini, sınav tecrübelerini, karşılaşabileceğimiz zorlukları, hangi derslerin sınav sonucunda daha belirleyici olduğunu vb. birçok şeyi ne kadar iyi anlayabilirsek sınavı da o kadar iyi benimseyebilir, tanıyabiliriz! Hiç bilmediğiniz bir yerde adres aradığınızı düşünün! -iyi ki varsın haritalar

Şimdiden LGS’ye nasıl hazırlanmalıyız? Sorusunu soracak kadar sınavı önemsiyorsak buna göre de hareket edebilmeliyiz!
LGS’de soru çıkacak olan dersleri
Bu yazımızdaki LGS Nedir? Kısmından bulabilirsin!

LGS’ye Nasıl Hazırlanmalıyım?

Biraz daha ciddi konuları konuşmaya başlayabiliriz. Bu başlık altında sana birkaç madde şeklinde sınav hazırlıklarının temelinde olan ana maddeleri vereceğim!

1- Disiplin!

Disiplin kelimesi aslında kısaca belli bir düzene bağlı kalabilmek anlamına geliyor diyebiliriz! -en azından bizim için-
Bu kelimeyi ilk maddeye koymamın en temel sebebi de LGS hazırlığında belli bir düzene bağlı kalabilme ve bunu sürdürebilme zorunluluğumuz!
Sınava hazırlık süreci mutlak bir disiplin ve iyi bir planlama ister! Planlamayı bir diğer maddede açacağız ama ilk olarak disiplinli olma noktasında seninle anlaşmamız gerekiyor!
Sınava hazırlık süreci aylar sürecek ve sen bu aylar süren sürecin içerisinde çok sıkılacak belki çok bunalacak ve ders çalışmak dahi istemeyecek hale gelebileceksin! Öncelikle ilk kabul etmen gereken şu olmalı: LGS’ye ya da herhangi bir sınava hazırlanırken yaşadığın tüm bu süreçler belli bir aşamaya kadar oldukça NORMAL! Yani yukarıda yazdıklarımı LGS’ye hazırlanan 1 milyon öğrenci arasında sadece sen yaşamayacaksın! Bunları LGS’yi ciddiye alan ve önemseyen bütün öğrenciler belli dozlarda yaşayacaklar! Zaten düşünsene hiç stres olmamayı mı tercih ederdin? Stres/kaygı gerektiğinde belli dozları aşmadığı sürece bizleri motive eden ve bizlerin odaklanmasını sağlayan muazzam bir silah, bunu unutma! Ama dozunda! Her şeyin fazlası zarar! Bu sebeple sınava hazırlık sürecin boyunca disiplinden kopmadan, planına bağlı kalarak çalışmak hedeflerine ulaşman konusunda sana oldukça yardımcı olacak!

2- Sakin ol, plana güven!

Çalışma ortamının bulunduğu odaya girdin, masanı temizledin, dünden kalan abur cuburları, bulaşıkları -aman anneler okumasın- kaldırdın, masanı düzenledin ve sandalyene oturdun ama o da ne NE YAPACAĞINI BİLMİYORSUN! Şimdi bütün gün masayla ya da duvardaki posterlerinle bakışmak değilse planın daha iyi bir planın olmalı diye düşünüyorum, haksız mıyım?

Evet, bence de haksız değilim! Ne yapacağını bildiğin bir güne uyanmak her zaman ne yapacağına dair en ufak bir fikrinin dahi olmadığı bir güne uyanmaktan kat kat daha iyidir! Bu sebeple hayatımızı genel anlamda iyi planlamalı ve verimli hâle getirebilmeliyiz! Ve buna emin ol LGS’ye hazırlanırken daha çok ihtiyacımız olacak!

“Başarı hazırlığa bağlıdır ve hazırlık olmadan başarısızlıkların ortaya çıkması kesindir.
– Konfüçyüs

Biz kesindir demeyelim de işimizi şansa bırakmamayı tercih edelim diyelim! Eğer işimizi şansa bırakmak istemiyorsak ki sınava hazırlık asla şansa bırakmaya gelmez, sınava hazırlık sürecimizi iyi planlamalıyız!

3- LGS’ye çalışma planı yaparken nelere dikkat etmelisin?

Mükemmel -çok havalı- bir plan mümkün mü?
Yaani! İşimize yarayan planlar için mükemmel deme noktasında cömert olabilmeliyiz!
LGS’ye çalışma planı yaparken nelere dikkat etmelisin?
Öncelikle sıkı çalışma ve sıkı disiplin kesinlikle gerçekçi bir hedefe ihtiyaç duyar! Hedeflerimiz ne kadar gerçekçiyse hedeflerimizin ayakları ne kadar yere basıyorsa süreç boyunca onlara ulaşmak adına disiplinden, planımızdan kopmadan çalışabilmemiz de bir o kadar mümkün olur!
* İlk olarak kendine gerçekçi – başarma ihtimalinin yüksek olduğu – bir hedef koymalısın!
LGS’de iyi bir puan alarak ——————— Lisesi’ne gitmeyi hedefliyorum çünkü: ……..
Yukarıdaki boşlukları kendinden emin bir şekilde doldurabildiğin sürece hedeflerinin gerçekçiliğine inanabiliriz!

Kendine Güven!

Bu bir kişisel gelişim klişesi olarak görülse de LGS’ye hazırlanırken kendine, sürece, emeklerine ve başaracağına güvenmeli, inanmalısın! Yapabilecek daha iyi bir şeyin olduğunu düşünüyorsan onu da yapabilirsin! Ama bu kesinlikle pes etmek olmamalı!

Kendini Tanı!

Eee, ben zaten kendimi tanıyorum! Gibi bir tanımak değil. Seni senden daha iyi tanıyabilecek insan sayısı yeryüzünde bir elin parmaklarını geçmeyecek! Dışarıdaki insanlar sana ne kadar fazla inansalar da sana ne kadar fazla güvenseler de senden ne kadar büyük şeyler bekleseler de günün sonunda ortaya çıkacak şeylerin mimarı sen olacaksın! LGS hazırlığında da eksilerini ve artılarını bilerek ve bunlara göre süreci planlayarak ilerlemeli ve aldığın sonuçlara göre süreci güncelleyebilmelisin!
Örneğin: İngilizcenin zayıf olduğunu düşünüyor ve bu derse haftalık planlarında ağırlık veriyorsun ve zaman içerisinde çözdüğün denemelerdeki sonuçlarda görüyorsun ki İngilizce netlerinde artış oluyor. Buna rağmen hâlâ en büyük ağırlığı bu derse mi vermelisin yoksa git gide bu ağırlığı azaltarak diğer derslere mi dağıtmalısın?
Yani sınav planlaması öyle sabit, değiştirilemez, sene başında yapayım bir kenarı koyayım daha sonra kuzenlerime, komşunun yeni doğan bebeği LGS yaşına gelince ona veririm şeklinde yapılacak bir planlama asla değil ve asla olmamalı! Sınav planlaması yani diğer adıyla çalışma planı/programı tamamen kişiseldir, kişiye özeldir! Nasıl ki diş fırçanı başkasıyla paylaşmıyorsun, çalışma programını da başkasıyla paylaşmamalısın! Çünkü o sana özel ve senin ihtiyaçlarına göre senin için hazırlandı! Sınav planlamasını olabildiğince dinamik tutmalısın! Sonuçlara göre eklemeler ve çıkartmalar yapmalı yine aldığın sonuçlara göre derslerin yoğunluklarıyla zaman içerisinde oynayabilmelisin! Biliyorsun ki ben öyle eğitim koçu, sınav koçu, yaşam koçu gibi kavramları pek sevmem! Günümüz İnternet çağı ve sen doğru bilgiye ulaşıp bu bilgiyi ihtiyacına göre şekillendirebilmeyi öğrenmelisin!

Artık Lütfen Bir Şeyler Okuyalım!

Her sınava hazırlık videosunda, yazısında göreceğin o klasik maddeyi biraz sitemli olarak buraya koyuyorum! LGS’ye çalışırken kitap okumalısın! Genel olarak hayatın boyunca bir şeyler okumalı, kendini geliştirmeyi kendine dert edinmelisin! Tek bir hayatımız var ve bu hayatımız boyunca merak duygumuzu, düşünce becerimizi kullanmayacaksak ya ne yapacağız? Biliyorsun ki LGS’nin formatı, soru tarzları her geçen yıl daha ağırlıklı olarak yeni nesil sorulardan oluşuyor! Yeni nesil soruların da temelinde okuduğunu anlama, yorumlama, analiz etme, çıkarımda bulunabilme gibi becerileri test etmek yatıyor! Yani aslında cevap o korkutucu uzunluktaki paragrafın içinde ustalıkla saklanmış ve sen kitapçığın içinde saklambaç oynuyorsun! Okuduğunu anlama konusunda ne kadar iyi olursan sobeleme konusunda da bir o kadar iyi olacağının garantisini verebilirim!

LGS Çalışma Programı ve Zaman

Yukarıda çalışma planıyla ilgili tavrımı net bir şekilde belirttim! Kendine özel bir çalışma programını okulundaki rehber öğretmeninden isteyebilir, duruma göre kendin de hazırlayabilirsin! LGS’ye hazırlanırken zamanını iyi yönetebilmelisin! Zaman, verimli kullanmayı kafaya taktığımızda oldukça yeterli! Hepimiz kafamıza kadar yorganı çekip öğlene kadar uyumayı seviyoruz fakat bu bize 6-8 saatlik bir uykunun yettiği gerçeğini değiştirmiyor! Hepimiz sevdiğimiz dizilerden/ filmlerden/ youtuber’lardan vs. gözlerimizi ayırmadan saatlerce izlemek istiyoruz fakat bu gün içinde yapacağımız başka işler ve bu işler içinde zamana ihtiyacımız olduğu gerçeğini değiştirmiyor! Her şeyden azar azar faydalanabileceğimiz, alışkanlarımıza vakit ayırabilirken ders de çalışabileceğimiz bir çalışma düzeni hayal değil! İyi bir planlama ile oldukça mümkün! Parola: Zamanımızı iyi planlamak/kullanmak/yönetmek!

Hocam Kaç Dakika Kaldı?

Evet, dersin son 10 dakikası genellikle sınıfta arkalardan yükselen bir soru! Sıkılmış olabilirsin, biliyorum. Yazı biraz uzun oldu ama başta uyarmıştım! Son olarak kısaca özetleyerek şimdilik LGS’ye nasıl çalışman gerektiği konusunu netleştirelim:

  • Öncelikle kendine gerçekçi bir hedef koyuyorsun!
  • Disiplinli oluyorsun!
  • Kendine göre bir çalışma programı belirliyor ve bu planı süreç içerisinde güncel tutarak ve bu plana uyarak hazırlığını sürdürüyorsun!
  • Sınavı ve kendini iyi tanıyor, stratejini buna göre belirliyorsun!
  • Bol bol kitap okuyor, yorum kabiliyetini geliştiriyorsun!
  • Kendine daima güveniyorsun! -çünkü emek harcıyor, çabalıyorsun!-
  • Günlük konu tekrarları, soru çözümleri yapıyor ve okulundaki denemeleri kaçırmıyor ve sonuçları iyi analiz ediyorsun!
  • Asla ”Zamanım yetmiyor!” demiyor, zamanını harika bir şekilde planlıyorsun ve artan zamanlarda kendine de vakit ayırıyorsun!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.