Gelecek Nasıl Gelecek? : Hayalindeki Gelecek


Evet, Sosyal Çocuk geleceği düşünmek sana da heyecan veriyor mu? Dünyada çok hızlı bir şekilde gelişen teknoloji, bilim her geçen gün değişen yaşamımız adeta hızına yetişemediğimiz bir hızla bizleri peşinde sürüklüyor! Gelecek dediğim zaman aklına belki robotlar, yapay zeka, uzayda kurulan şehirler ve daha birçok şey geliyor! Birçoğu bugün gelecek olmaktan çıkmış durumdalar! Robotlar hayatımızın içine hızla giriyorlar, fabrikalarda üretim faaliyetlerine katılıyorlar, bankalarda, kamu kurumlarında, havaalanlarında ve daha birçok yerde görev yapıyorlar! Peki, gelecek senin için nasıl gelecek? Senin hayalindeki gelecek nedir? Haydi biraz bunu konuşalım!

Gelecekten Korkmalı Mısın?

Teknoloji, ilk çağlardan beri var olan bir gerçek! İlk insanlar da kendilerince gelişmiş bir teknolojiye sahiptiler. Yoksa Mısır’daki insanlar o devasa piramitleri nasıl inşa edebilirlerdi düşünsene! Teknoloji dediğimiz vakit aklımıza yalnızca telefon, bilgisayar, araba vb. eşyalar gelmemeli! Teknoloji, hayatımızı kolaylaştıran her şey! Ve teknoloji aynı zamanda bizim geleceğimiz! Bugün Türkiye’nin bir ucundan diğer bir ucuna yani İzmir’den Iğdır’a bir uçak yolculuğu yapmak yaklaşık 3 saat! Düşünsene teknolojinin gelişmediği, uçakların olmadığı eski bir dönemde İzmir’den Iğdır’a gitmek zorunda kalsan! Büyük ihtimalle haftalarca süren bir yolculuk yapacaktın! Bu yazıyı okuduktan sonra teknoloji hayatımızda bu kadar yer etmemiş olsaydı neler olurdu bunun üzerine düşünmelisin bence!

Teknoloji bizi korkutmamalı! Dünya üzerinde birçok yararlı ve zararlı şey var bunun farkındayız. Bizler teknolojinin yararlı kısımlarından faydalanmalı ve hayatımızı kolaylaştıran teknolojilere sahip olmalıyız. Çünkü ne diyoruz ”Her şeyin fazlası zarar!” Neyi, ne kadar kullanacağız bunlara dikkat etmeliyiz! Bilgisayar ve genel ağ, amacına uygun kullandığımızda bizim bir şeyler öğrenmemize, araştırmalar yapmamıza dünyadaki gelişmeleri takip etmemize katkı sağlayan teknolojiler fakat bunlarda gereğinden çok vakit geçirmemiz bizlerin hem sağlığını kötü etkiler hem de yapmamız gereken diğer sorumluluklarımızdan bizi geri bırakır!

Gelecek

Gelecek denildiği zaman aklına ilk olarak neler geliyor? Bunları dilersen yorumlara dilersen de önüne aldığın bir deftere ya da bilgisayardaki bir uygulamaya yazabilirsin! Unutma ki yazmak, kendimizi ifade edebilmek büyük bir beceridir! Yazma becerini yazdıkça geliştireceğini unutma ve her ne yazıyorsan yaz, yazım kurallarına dikkat et! Çünkü yazı yazabilmek kadar kurallara uygun yazılar yazmak da çok önemli! Olur da Sosyal Çocuk’taki bir içerikte herhangi bir yazım yanlışı tespit edersen lütfen beni yorumlarda uyar! Birlikte öğreneceğiz unutma!

Gelecekteki Şehirler

Geleceği konuştuğumuz bu yazı dışında içinde yaşadığımız gezegenimizi ne kadar tanıyoruz: Dünya’mızı tanıyalım yazımızı okumadıysan okuyabilirsin! Gelecekte örneğin bundan 50 yıl sonra yaşadığımız şehirler nasıl olacaklar sence? Bugüne göre neler değişecek? Yine aynı evlerde mi yaşayacağız aynı yemekleri mi yiyeceğiz? Bütün bu soruları kendi kendine düşünmeni istiyorum! Çünkü Sosyal Çocuk; merak eder, sorgular, düşünür, araştırır!
Ben sana kısaca birkaç ipucu vereyim: Gelecekte hayatlarımız illaki değişecek! Bugün bile bu değişim çoktan başlamış durumda. Artık akıllı evleri, akıllı eşyaları, akıllı şehirleri konuşuyoruz. Eve girdiğin anda evdeki tüm eşyaları konuşarak kontrol edebilmen bugün birçok şehirde artık çok sıradan! Evinden uzak bile olsan telefonundaki bir uygulama ile evdeki kombiyi açıp kapayabilir, fırını, buzdolabını kontrol edebilir ışıklarını açıp kapatabilirsin! Gelecek ve teknoloji sana heyecan verirken aynı zamanda seni korkutuyor mu? Bunu da benimle paylaşmayı lütfen unutma!

Gelecek ile ilgili konuşacaklarımız devam edecek çünkü gelecek daima ve durmadan gelişmeye, değişmeye devam ediyor! Bir Sosyal Çocuk, gelecekle ilgili konular hakkında fikir sahibi olabilmeli! Sen de bu yazıyı bitirdikten sonra hayalindeki geleceğe dair resimler çizebilir ve yazılar yazabilirsin! Yaptığın çalışmaları dilersen iletisim@sosyalcocuk.com adresine e-posta yoluyla gönderebilirsin!
Aşağıdaki videoyu izleyerek akıllı şehirler hakkında bilgi sahibi olabilirsin! Daha fazlası için kendin de araştırmalar yapabilirsin!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir