Enerji Kaynakları ve Biz: Yenilenemez Enerji Kaynakları/ Fosil Yakıtlar


Selam Sosyal Çocuk, ilk konumuz enerji. Enerji, özellikle dünyada artan üretimin sonucunda daha fazla ihtiyaç duyulan ve her geçen gün değeri artan bir kavram. Ülkemizde ve dünya ülkelerinde enerji üretimi – enerji üretimi derken çoğunlukla elektrik üretimini kastediyorum! – önemli bir yere sahip. Birçok ülke ellerindeki kaynaklar ile bu ihtiyacı karşılamak için çaba gösteriyor. Öncelikle enerjiye neden ihtiyaç duyduğumuza bakalım!

Enerji İhtiyacı: Evimizdeki lamba, evimizdeki ev eşyalarımız, bilgisayarımız, telefonumuz çevremizdeki birçok eşya elektrik ile çalışıyor. Bütün bu eşyaların devamlı çalışabilmelerini sağlamak için devamlı bir şekilde enerji üretmemiz gerekiyor.

Acaba Penceresi: Ben evimde bir yıl boyunca 100 birim enerjiye ihtiyaç duyuyorum acaba bu enerjiyi kendi evimde kendi imkânlarımla üretebilir miyim, üretebilirsem nasıl üretebilirim?
– cevaplarınızı yorumlar kısmında bekliyorum!

Kaynaklar: Yukarıda bahsettiğim bütün ülkeler enerji üretiminde hangi kaynakları kullanıyorlar peki? Evet, cevaplarından birkaçını duyar gibiyim. Enerjiyi öncelikle yenilenebilir enerji kaynakları ve yenilenemez enerji kaynakları -hayır, yemekle bir alâkaları yok!- olarak ikiye ayırıyoruz. Peki, neden böyle bir ayrım? Bunun daha anlaşılır bir ayrımı yok mu diye sorduğunu biliyorum: Evet, biz bunları şöyle de düşünebiliriz,

 • Yenilenebilir Enerji Kaynakları = Doğada var olan, tükenmesi beklenmeyen kaynaklar, biz onlara saygı duydukça bizim için enerji üretmeye devam edecekler!
 • Yenilenemez Enerji Kaynakları = Fosil Yakıt – Fosil yakıtlar, toprağın altında uzun zamanlar geçirip ortaya çıkan yakıtlar – Bu kaynakları sonsuza kadar kullanamayız. Bütün fosil yakıtlar, bir gün tükenecek!
enerji dediğimiz zaman aklımıza ilk olarak Petrol geliyor! Bu da bir petrol sondaj makinesi

yenilenemez enerji kaynakları

Bir diğer deyişle fosil yakıtlar, bizim deyişimizle sonsuza kadar kullanamayacağımız yakıtlar. Çok detaylarına girmeden kısaca bu kaynaklar hangileriymiş bir bakalım! Merak etme, ilerleyen zamanlarda senin için detaylandırılmış da olacaklar! Ya da bir Sosyal Çocuk okurunun yapması gerektiği gibi genel ağ üzerinden, doğru kaynakları bularak kendin de detaylarını araştırabilirsin! Çünkü bütün Sosyal Çocuklar, merak etmeli, araştırmalı ve daima yeni bilgiler öğrenmeli. Bunu yaparken kesinlikle doğru bilgi kaynaklarını takip etmeli! Kaynaklara dönüyoruz, fosil yakıtları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Petrol (yer yağı*)
 • Doğal Gaz (yer gazı*)
  * bu iki kaynağın karşısındaki isimler TDK (Türk Dil Kurumu) tarafından Türkçeleştirilmiş isimlerdir, yukarıdaki genel ağ kelimesi gibi! Genel Ağ kelimesi de İnternet sözcüğünün TDK tarafından Türkçeleştirilmiş hâli! Türkçe karşılıklarını da dilersen kullanabilirsin!
 • Kömür
  Kömür deyip geçmemek gerek! Kömürün de birçok farklı türü var. Bunlardan bazıları: Taş Kömürü, Linyit Kömürü, Turba.
 • Nükleer Enerji
  Nükleer Enerji, yerin altından çıkartılan ve çok yüksek enerji potansiyeline sahip olan madenlerin, nükleer enerji santrallerinde işlenmesi sonucunda elde edilen bir enerji! Evet, bunlar da sınırsız değiller!
  Farkındaysan fosil yakıtlar genel anlamda yerin altından çıkartılarak işlenen ve enerjiye dönüştürülen yakıtlar. Bu da sana bir ipucu olabilir!

Evet, enerji konusunda Sosyal Bilgiler 5.Sınıf, 6.Sınıf ve 7.Sınıfta birçok bilgi öğreniyorsun. Buradaysa derslerine fayda sağlayacak, öğrenmelerini artıracak yeni konularla karşılaşmanı istiyorum. Bu sitede geçireceğin zaman sana bir şeyler katsın ve seni geliştirsin!

Sosyal bir çocuk olmak için;
Merak etmeli
Sorgulamalı
Araştırmalı
Öğrenmelisin

Bugünlük bu kadar Sosyal Çocuk, bir sonraki yazımızda yenilenebilir enerji kaynakları ve enerji üretimi üzerine konuşmaya, merak etmeye devam edeceğiz! Şimdi yorumlarda bugün ne öğrendiğini, neyi merak ettiğini, hangi konuyu araştırmak istediğini yazabilirsin. Bir de Sosyal Çocuk’ta neler okumak, neler görmek istiyorsun yazabilirsin!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir