Dünya’mızı Tanıyalım!


Binlerce yıldır bize ev sahipliği yapan yuvamız, evimiz olan Dünya’nın neresindeyiz? Bize ev sahipliği yapan bu güzel gezegen peki uzayda nerede? Bir akşam vakti bulutsuz bir gökyüzüne kafanızı kaldırdığınızda karşınızda duran binlerce yıldız bizden ne kadar uzakta ve orada ne yapıyorlar? İşte Sosyal Çocuk, içindeki merak duygusunu daima diri tutan ve sorgulayan, araştırmacı bir çocuk demektir! O halde öncelikle biraz Dünya’mızı tanıyalım ve ilerleyen zamanlarda Dünya üzerindeki yerimiz hakkında konuşalım!

Dünya’mız hakkında kısa bilgiler

-Dünya’mızın yüzde 75’inin sularla kaplı olduğunu biliyor muydun?
Yani Dünya’mız üzerindeki denizlerin ve okyanusların kapladığı alan kara parçalarının kapladığı alandan tamı tamına 3 kat fazla! Ve bu fazlalığın çoğunluğunu okyanuslar oluşturuyor!
– Dünya’daki suların %97’sinin tuzlu kalan %3’lük kısmının tatlı su olduğunu biliyor muydun?
Yani elimizde 100 litrelik bir su olsa bu suyun sadece 3 litresini içebiliriz! İçebildiğimiz suyu israf etmememiz neden bu kadar önemli anladın mı!

evet, maalesef fotoğraftakiler çöp adasından bir parça yalnızca

– Dünya’mızı, sularımızı büyük bir hızla kirlettiğimizi biliyor musun?
Öyle büyük bir kirlilik ki Türkiye’nin kapladığı alandan neredeyse 2 kat daha büyük alan kaplayan bir çöp adası oluşmuş durumda! Çöpünü yere atmadığını biliyorum fakat çöpünü yere atan birini gördüğünde aklına yukarıdaki fotoğraf gelsin! Çevremizi, denizlerimizi ve geleceğimizi temiz tutmak bizim ellerimizde!

Peki, biraz da okyanuslardan bahsetmeye ne dersin, nedir bu okyanus?
Aslında kısaca kıtaları birbirinden ayıran büyük su kütlesi demek. Dünya üzerinde beş adet okyanus bulunuyor, bunlar:


Büyük Okyanus (Pasifik Okyanusu)
Adından da anlayacağın üzere kendisi Dünya üzerindeki en geniş okyanus! Amerika, Asya ve Okyanusya kıtaları arasındadır. Merak etme kıtalardan birazdan bahsedeceğim!


Atlas Okyanusu (Atlantik Okyanusu)
Büyük Okyanus’tan sonraki ikinci büyük okyanus! Avrupa ve Afrika’yı Amerika Kıtası’ndan ayırıyor!


Hint Okyanusu
Bu okyanus da kendisini adından ele veriyor! Dünya’nın üçüncü büyük okyanusu! Asya ve Afrika kıtalarının etrafında kendisinden izler görmen mümkün!

Son 2 okyanusu ismen bilmen şimdilik senin için yeterli! Devamı büyüdüğün zaman!
Antarktika Okyanusu
Arktik Okyanusu

Bu devasa su kütlelerin altında gizli olan yaşamı tahmin edebiliyor musun? Bu okyanusların içerisinde yaşayan, hiç görmediğin ve hiç tanımadığın binlerce hayvan ve bitki türü inanılmaz derecede heyecan verici! İşte, 15 tatili verimli değerlendirme yazımızda sana tavsiye ettiğim belgesel kanallarında bu devasa okyanusların altındaki gizemli yaşam hakkında belgeseller izleyebilirsin! Hatta ben, senin için bir tanesini bu yazıya iliştiriyorum! Sosyal Çocuk’taki yazıyı okuduktan hemen sonra bu belgeseli izleyerek okyanus olmasa da Türkiye’deki bir denizin altındaki gizemli yaşama şahitlik edebilirsin!

Peki Dünya’mızın geri kalanı nerede? Dünya’mızın geri kalanını oluşturan büyük kara parçalarına: kıta diyoruz. Dünya üzerinde yedi kıta var! Bakalım bu kıtaların adları ne ve ülkemiz Türkiye hangi kıtaların sınırları içinde! Yukarıda gördüğün bir harita. Fakat alışık olduğunun dışında üstünde bir yazı yazmıyor! İşte bu boş haritalara dilsiz haritalar diyebiliriz! Çünkü bize adlarını söylemiyorlar! Kıtaların yerlerini öğrendikten sonra genel ağ üzerinden bir dilsiz harita bularak kıtaları istediğin renklerde boyayıp adlarını yazmak ister misin? Belki kendin bir harita çizmek istersin, çok güzel bir harita çizeceğine eminim!

1. Asya
Dünya’nın en büyük ve en kalabalık kıtası! Kıtadaki en kalabalık ülkelerden ikisi Çin ve Hindistan! Üstelik ülkemizin çok büyük bir kısmı da Asya kıtası üzerinde!
2. Kuzey Amerika
Dünya’nın en büyük 2. kıtası olan Kuzey Amerika kıtasında ilk olarak öne çıkan ülkeler: Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada.

Acaba: Amerika kıtasının keşfine dair araştırma yapmak istersen hemen bu yazıyı okuduktan sonra yapabilirsin!

3. Güney Amerika
Evet, Amerika iki parçaya ayrılmış bir kıta! Güney Amerika hemen Kuzey Amerika kıtasının altında yer alıyor. Bu kıtadan öne çıkan ülkeler: Brezilya, Arjantin, Şili ve Uruguay!

4. Afrika
Dünya’da açlık ve temiz su kaynaklarına erişim sıkıntısı denildiği zaman aklımıza gelen ilk kıta maalesef Afrika kıtası. Hatta TRT Belgesel programlarından birisi olan Su Savaşları programı da sık sık Afrika kıtasındaki ülkelerde temiz su kaynakları arayarak orada yaşayan insanları temiz suyla buluşturmaya çalışıyorlar. Bu belgeselin bir bölümünü de istersen bu adrese tıklayarak izleyebilirsin!

Merak etme! Yakında seninle suyun önemi ve kaynaklarımızı kullanırken nelere dikkat etmeliyiz bu konuları da konuşacağız!

5. Antarktika
Dünya’nın genellikle en soğuk kıtası! Adını duyduğunuz anda gözlerinizin önüne gelen buzulları tahmin edebiliyorum! Bu kıtada insanlar yaşamıyor! Kıtaya sadece araştırma yapmak üzere bilim insanları gidiyor! Onun dışında kıtada penguenler, fok balıkları ve kutup ayıları yaşamlarını sürdürüyorlar! Bir gün yolun bu kıtaya düşerse çok sıkı giyinmeyi ihmal etme!

6. Avrupa
Türkiye’nin de İstanbul’un batı yakası, Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli illeri Avrupa kıtasındadır! Unutma, Türkiye’nin geri kalan toprakları Asya kıtasında! Avrupa’da öne çıkan ülkeler: İspanya, Almanya, Fransa, İtalya… Geri kalan tüm ülkeleri kendin daha sonra incelemeyi unutma!

ve son kıtamız yani 7. ve en küçük kıta:
7. Okyanusya (Avustralya)
Dünya’nın en küçük kıtası bile olsa Türkiye’den neredeyse 12 kat daha büyük! Bu kıtada öne çıkan ülkeler: Avustralya, Yeni Zelenda ve Endonezya!

Evet, Sosyal Çocuk sen de durup ”Dünya, ne kadar büyük ve kalabalık” diye iç geçirdin biliyorum! Düşünsene Dünya’nın nüfusu yani Dünya’da yaşayan insanların sayısı: 26 Ocak 2021 tarihi itibarıyla tamı tamına 7,841,438,423 kişi! Yani 7 milyar 841 milyon 438 bin 423 kişi! Ve sen bu yazıyı okurken yüzlerce kişi daha eklendi bu nüfusa! Merak ediyorsan eğer Türkiye’nin nüfusu: 84,865,106, yani 84 milyon 865 bin 106 kişi! Dünya’daki tüm insanlar Türkiye’nin neredeyse 92 katı!

Bir sonraki yazımızı heyecanla bekleyeceğini biliyorum!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.