Bilim ve Teknoloji #1 Merak


Selam Sosyal Çocuk, ülkemizin ve dünyanın geçmişten bugüne bilim ve teknoloji alanındaki gelişmelerini konuşacağımız, ülkemizdeki ve dünyadaki bilim insanlarını, üniversiteleri tanıyacağımız Bilim ve Teknoloji serimizin ilk yazısını okuyorsun!

Bilim Nedir?

İnsanlar ilk çağlardan beri sürekli bir şeyleri merak ediyorlar. Merak duygusu hepimiz için kaçınılmaz bir duygu. Özellikle çocukluk yıllarımız merak duygumuzun en yoğun olduğu zamanlar! Çocukken ailene hangi soruları sorduğunu, neleri merak ettiğini sormaya ne dersin? Mesela sen 4 yaşındayken onlara sürekli ne soruyordun acaba? İşte bilimi ortaya çıkartan duygu da merak duygusu olmuştur. Çünkü insanlar merak ettikleri her neyse bunu öğrenmek için çeşitli gözlemler ve hatta deneyler yaparak farkında olmadan aslında bilim yapmışlardır. İlk çağlarda bir insan kafasını gökyüzüne çevirip:

Bu yuvarlak, sarımsı olan şey de nedir?
Neden orada?
Neden gün içerisinde yer değiştiriyor?
Neden bazen sıcak bazense daha sıcak?
Ona ulaşmamız mümkün mü?
gibi birçok soru sormuş ve belki de bu soruların hepsine yanıtlar aramıştır. Sen artık bugün, bu sorunun cevabını biliyorsun! Çünkü binlerce yıldır, binlerce farklı insan sadece bu konuyla ilgili binlerce çalışma yaptı! Konu ne mi? Tabii ki Güneş. Bugün bizler artık Güneş’e dair oldukça fazla bilgiye sahibiz fakat henüz daha onun hakkında her şeyi bilmiyoruz!

İşte bilim merak ettiklerimizi somut kanıtlarla ortaya koyabilmemizdir!
Peki neden somut kanıtlar?
Çünkü bilim kanıtlanabilir olmalıdır. İnsanların bilimsel bir bilgiyi kabul etmesi için çeşitli kanıtlara ihtiyacı vardır.
Düşünsene seninle okulda sohbet ediyoruz ve sana birden şöyle bir şey söylüyorum: Dünya karedir.
Bana hemen inanacak mısın? Yoksa kare olduğuna neden inanayım ki diye bana soru mu soracaksın?
Bence bir Sosyal Çocuk, öyle her duyduğu bilgiye doğrudan inanmaz, o bilginin doğruluğundan emin olmak için kanıtlar ister! İşte bu yüzden bilim bizlere somut kanıtlar sunmalıdır!
Soyut ve somut arasındaki farkı bildiğini düşünüyorum!
Farkındaysan sürekli merak kelimesini kullanıyoruz, bunun bir nedeni var. Ve hatta merak duygusunun bir de arkadaşı var: ihtiyaçlar!

İnsanlar birçok şeyi merak ederken aslında birçok şeye de ihtiyaç duymuşlardır. Düşünsene bu sarımsı, yuvarlak şey çok yukarıda ve benim gözlerim ona bakmaya çalışırken çok acıyor: Ne yapmalıyım da onu hem daha yakından görmeli hem de gözlerimin acısından kurtulmalıyım?

Ve işte teleskop. Bugün bizler neden güneş gözlüğü diye bir nesne kullanıyoruz sence? Çünkü Güneş’ten korunmak için ona ihtiyacımız var! İşte merak ve ihtiyaçlar bizi aslında bugünlere getiren iki arkadaş diyebiliriz. Bizden önce yaşamış olan insanlar bir şeyleri merak etmeseler ve bir şeylere ihtiyaç duymasalar şu an hâlimiz nasıl olurdu bir düşünsene! Geçmişte ve bugün icat edilmiş olan her şey biraz meraka ve biraz ihtiyaca ihtiyaç duyuyorlardı! Ne güzel bir cümle oldu değil mi?

Çok merak ettiğini bildiğim ve seveceğine inandığım Bilim ve Teknoloji serimizin ilk yazısı bu kadar! Diğer yazılarda seninle bilime ve teknolojiye dair daha çok şey konuşacağız! Şimdi arkana yaslanıp merak duygunu sorgulamaya ne dersin! Mesela kendini Osmanlı Devleti’nde yaşayan ve bilimle uğraşan bir insan olarak düşünsen acaba neleri merak eder ve neleri çözmeye çalışırdın? Bu vesileyle sana bir ipucu da vereyim! Yakında eski Türk bilginlerini, bilim insanlarını da konuşacağız! Emin ol çok kalabalıklar…

1 thought on “Bilim ve Teknoloji #1 Merak”

  1. melik hait dedi ki:

    güzel bilgi

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.